BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Zabavne činjenice o krevetima, spavaćim sobama i snu

U spavaćoj sobi najverovatnije provodite dosta vremena. Za mnoge, spavaća soba je poslednja stvar koju će videti na kraju dana i prva stvar koju sretnu ujutru.

Često dobrodošlu toplotu kreveta na kraju dugog dana uzimamo zdravo za gotovo, ali da li se ikada zapitamo da li se nešto više krije u istoriji našeg sigurnog utočišta i njegovog sadržaja?

Evo i kratke liste zanimljivih činjenica koje će Vam vrlo lepo leći baš kao i brojanje ovčica pred spavanje...

Cena kvalitetnog sna po noći

Iako danas smatramo krevete uobičajenim predmetom koji svako ima, nekada su smatrani vrlo vrednim predmetima. U poznijem srednjem veku, vrlo često su smeštani na mesta gde bi im se gosti mogli diviti.

Takođe su nekada ostavljani i u amanet naslednicima putem testamenata počevši sa 14. vekom pa nadalje. Sam Šekspir je svojom poslednjom voljom svojoj ženi En ostavio njegov drugi najbolji krevet što je često tumačeno kao kakva uvreda. Drugi najbolji krevet je vrlo često zapravo bio i bračni krevet i stoga je nosio i određenu sentimentalnu vrednost.

Spavanje u fazama

U današnjici jedino što nam se čini logičnim je da treba legati u krevet u određeno doba večeri i buditi se u određeno doba jutra. Međutim, postoje i neki drugi obrasci spavanja koji su se tokom vekova izgubili, a donekle je i šteta što je tako.

Kako to profesorica Aleksandra Haris objašnjava, u određenom periodu Srednjeg veka postojao je i trend da se tradicionalno odlazi na počinak u 21h i spava do ponoći. Posle ova tri sata sna, običaj širom Britanije je nalagao da ustanu zarad „budnog sata", perioda tokom kog se jelo, čitalo, ćaskalo sa drugima, obavili neki poslovi ili se čak posvećivalo i vreme kontemplacijama ili molitvama.

Verovalo se da u tom periodu mozak postaje naročito maštovit i da se tako uživa u kratkom energetskom poletu pre nego što se vratite na počinak sve do osvanuća.

Kvalitetna dremka je pomogla Britaniji da dobije rat

Želite li da odremate za radnim stolom i potom da citirate neku poznatu ličnost kada Vas šef prodrma i upita šta mislite da radite? Nemojte tražite dalje od Vinstona Čerčila.

Čerčil je jednom prilkom rekao novinaru da njegova navika dremanja popodne predstavlja ključ koji mu pomaže da se liši pritiska i koja mu je pomogla da donosi neophodne odluke za pobedu u Drugom svetskom ratu:

„Morate malo odspavati negde između ručka i večere i to dobro. Skinite odeću i lezite u krevet. To je ono što uvek radim. Nemojte misliti kako ćete manje posla obaviti jer ćete spavati tokom dana. To je suluda pretpostavka koje se drže ljudi bez mašte. Biće te u prilici da postignete više. Dobijate dva dana u jednom – pa, makar jedan i po, siguran sam. Kada je rat počeo, morao sam da spavam tokom dana jer sam jedino tako mogao da se nosim sa svojim svakodnevnim obavezama.“

Protesti sa jastuka

Svi znamo za neke od popularnih vidova protestvovanja koji su se pojavili proteklih decenija: masovne demonstracije, okupljanja, marševi, sedeljke i bojkoti su samo neki od njih. Međutim, jeste li znali da se čak i krevet može koristiti kao sredstvo protesta?

Počevši sa 25. martom 1969. Džon Lenon i njegova žena Joko Ono su proveli nedelju dana medenog meseca predavši se onom što su nazvali „Ostajanje u krevetu zarad mira,“ u hotelskom apartmanu u Hiltonu u Amsterdamu.

Ova kampanja je omsišljena kao eksperimentalni, nenasilni vid protesta protiv rata i podrazumevala je da obe poznate ličnosti ostanu u krevetu potpuno odevene sedeći dok su im iznad glava stojali natpisi „Kosa za mir“ i „Krevet za mir.“ Takođe su pozvali i svetske medije u svoju sobu kako bi sa njima razgovarali po 12 sati dnevno na temu mira.

Drugo „ostajanje u krevetu“ se potom odigralo u hotelu Kraljica Elizabeta u Montrealu 1969. Sedam dana je ovaj par govorio i pevao o miru svojim gostima u poseti.

Brine Vas da ćete se uspavati? Pozovite se na sveca

Ako se ikada zabrinete da ćete se uspavati i da ćete zakasniti na posao, možda se možete osloniti na pomoć svega koji će Vas probuditi na vreme.

Sveti Vid je veruje se u stanju da spreči one koji ga pozovu u pomoć da se uspavaju. Tvrdi se da je on bačen u lonac ključalog ulja zajedno sa petlom. Posledično, svetac je doveden u vezu sa kukurikanjem petla i ranim ustajanjem. Ponekad je i prikazan sa petlomna ikonama i slikama.

Slatki snovi su napravljeni od sira

U romanu Čarlsa Dikensa Božićna priča, Skrudž krivi „mrvu sira“ koju je pojeo pre polaska u krevet za svoje noćne vizije. Mnogi su čuli makar jednom u životu da ukoliko želite da sprečite pojavu noćnih mora da bi trebalo da izbegavate sir pre polaska u krevet. Ali da li je ovo istina ili izmišljotina?

Na naše čuđenje vrlo malo istraživanja je sprovedeno na ovu temu, ali 2005. je zapravo konačno i obavljen ovakav eksperiment od strane Britanskog udruženja sira.

Grupi od 200 volontera je dato 20 grama sira nekih sat i po pre nego što su polazili na spavanje u toku nedelju dana i potom su istraživači beležili uticaj različitih vrsta sira: stiltona, čedara, crvenog leičestera, brija, lankašira i češajra.

Volonterima su takođe date instrukcije da beleže i snove koje bi mogli sanjati i kakav im je bio sveukupni kvalitet sna.

Na kraju mit da sir uzrokuje košmare je razbijen:

67% učesnika je izjavilo da se seća svojih snova i nijedan od njih nije imao noćne more. Ono što je možda još zanimljivije, nađeno je da različite vrste sira utiču na pojavu snova različitog karaktera.

Crveni leičester se pokazao naročito efikasnim u potpomaganju spavanju i po izazivanju naročito nostalgičnih snova u kojima su se često javljale uspomene iz detinjstva učesnika istraživanja. Češajr je izgleda u stanju da Vam pruži spavanje bez snova, dok je stilton pokazao sposobnost da inspiriše na vrlo neobične snove.