- Želite najpopularnije proizvode uz super popuste?
- Postanite član Kluba 5* još danas
- Već ste član?Kliknite ovde
- Već imate nalog?Prijavi se
- Nemate nalog?Registrujte se
Često provodite sate u krevetu pokušavajući da zaspite i nikako ne uspevate? Možda su za ovaj problem odgovorne vaše večernje navike, a da toga niste ni svesni. Da li ste noćna ptica, volite da duže čitate u krevetu, visite na Fejsbuku, vežbate do kasno? Sve ovo može uticati na kvalitet sna...
Često provodite sate u krevetu pokušavajući da zaspite i nikako ne uspevate? Možda su za ovaj problem odgovorne vaše večernje navike, a da toga niste ni svesni.
Tačno određeno vreme spavanja ne postoji samo zbog dece. Odrasli takođe treba da preduzmu korake i naprave poseban raspored spavanja i ustajanja – uvek u isto vreme. Takođe taj raspored treba i održavati po svaku cenu, uz vrlo retke izuzetke, samo onda kada se baš ništa ne može učiniti da legnete u vreme u koje ste navikli.
Ovo pravilo treba sprovoditi i vikendom. Vaše telo reaguje najbolje kada se navikne na rutinu. Jednog dana ste u krevetu u 23 sata, a sledećeg oko 1 sat? To će samo zbuniti vaš unutrašnji sat.
Mnogi čitaju pre spavanja. Problem sa čitanjem je u tome što se vaše telo navikava i na ovu rutinu, tako da na kraju ne možete da zaspite pre nego što pročitate nekoliko poglavlja. Zato je najbolje ustati iz kreveta. Sedite u udobnu stolicu ili fotelju i čitajte tamo. Krevet bi trebao da služi samo za spavanje i vođenje ljubavi.
Svetlost iz računara stimuliše mozak. Osim toga, vaš mozak će teško zaustaviti nabrajanje svih onih stvari koje treba da uradite on-line, čak i nakon što isključite računar. Izbegavajte surfovanje do kasno u noć i isključite računar. Ne brinite - internet će strpljivo sačekati do jutra.
Kvalitetan dušek u proseku košta između 300 i 2000 eura, zavisno od veličine i materijala od kog je izrađen. Ipak, ulaganje u dušek predstavlja pametno uložena sredstva, jer time zapravo ulažete u zdravlje. Ništa na svetu ne može zameniti kvalitetan san.
Vežbanje preko dana daje nam celodnevni osećaj energije, zar ne? Upravo zato nemojte vežbati kasno noću, pogotovo pre spavanja. Povećana telesna aktivnost podiže telesnu temperaturu i povećava nivo energije, što lako može dovesti do poremećaja ciklusa spavanja.