- Želite najpopularnije proizvode uz super popuste?
- Postanite član Kluba 5* još danas
- Već ste član?Kliknite ovde
- Već imate nalog?Prijavi se
- Nemate nalog?Registrujte se
Jeste li zbog svoje bebe budni cele noći? Verovatno ste probali svaki trik za koji ste čuli, ali i dalje ne možete da umirite rasplakano dete i uspavate ga na makar nekoliko sati. Pre nego što se odreknete sopstvenog sna na par godina, probajte neke od ovih jednostavnih trikova – oni zaista pomažu!
Jeste li zbog svoje bebe budni cele noći? Verovatno ste probali svaki trik za koji ste čuli, ali i dalje ne možete da umirite svoje rasplakano dete i da ga uspavate na makar nekoliko sati. Pre nego što se odreknete sopstvenog sna na par godina, probajte neke od ovih jednostavnih trikova – oni zaista pomažu!
Neverovatan je osećaj gledati u prelepe oči svog deteta, ali ako ovo radite kako biste ga uspavali, to možda i nije najmudriji izbor. Produženi kontakt očima može biti stimulativno iskustvo za Vašeg najmlađeg člana porodice, pa bi to moglo biti baš ono što ga i sprečava da zaspi.
Vreme kupanja može biti izuzetno zabavno, ali ukoliko svoje dete kupate pre polaska na spavanje, možda biste trebali da se potrudite da stvari proteknu u smirenijoj atmosferi. Prskanje, pevanje, igranje različitim igračkama i glasni glasovi će razbuditi Vaše dete, pa ono neće biti u stanju da zaspi odmah posle kupanja. Umesto uobičajene atmosfere, prigušite svetla, spustite glas, koristite se toplijom vodom i uradite sve što možete kako biste pomogli detetu da se opusti pre polaska u krevet.
Ovo se čini kontraproduktivnim – zašto biste želeli da probudite dete koje spava kako biste ga hranili kada zapravo želite da ono nastavi sa spavanjem? Pa, stručnjaci smatraju da hranjenjem deteta dok ono spava potpomažete osećanje sitosti u njegovom stomaku, pa se ono neće buditi gladno usred noći tražeći hranu. Ima smisla, zar ne?
Kao roditelj, naročito kada ste novi roditelj, ponekad je teško kontrolisati se dok kupujete sve te zabavne sitnice za dete. Ukoliko Vaši rođaci imaju taj isti problem, to može rezultirati krevetićem prepunim igračaka, dekoracija, plišanih igračka, ćebadi, jastučića – pa, znate i sami o čemu Vama govorimo. Dok neke od ovih stvari mogu biti stvarno korisne, one takođe mogu omesti Vaše dete tokom uspavljivanja ili čak i sprečiti jedan komforan san.
Što kasnije stavite svoje dete na spavanje, to će ono brže zaspati, ne? Pogrešno! Nažalost, to ne funkcioniše na ovaj način i preumorno dete je najčešće skoro nemoguće uspavati. I zato je jako bitno imati redovan raspored i ustaljenu rutinu pred polazak na spavanje i toga se treba držati svakog dana. Ukoliko se brinete da se Vaš mališan mogao probuditi ranije, jer ste ga uspavali isuviše rano, nemojte – raniji polazak na spavanje bi zapravo mogao rezultirati sa boljim noćnim snom i posledično kasnijim vremenom buđenja.
Vaša majka i baka su verovatno govorile kako bebama uvek mora biti toplo u svako doba i da izlaganje hladnoći predstavlja rizik za život bebe – ali to je jako daleko od istine. Zapravo, mnoge bebe imaju problema sa spavanjem samo zato što je u njihovoj sobi pretoplo. Ukoliko je ovo slučaj i sa Vašom bebom, probajte da smanjite temperaturu spavaće sobe na nekih 18 – 21 °C. Verovatno ćete se iznenaditi koliko veliku razliku može napraviti tako malena promena.
Ukoliko Vam je potreban prostor kada je u pitanju spavanje, onda Vama ovo može biti teško da razumete, ali Vašoj bebi zapravo treba malo manje prostora tokom noći. Stvar je u tome da su bebe naviknute da borave na veoma malom prostoru (materica je dovoljna samo za bebu i ne ostavlja mnogo slobodnog prostora), pa ćete detetu zapravo pomoći sa tesnim ušuškavanjem kako bi se ono osećalo kao kod „kuće“, a tako će na kraju i biti u stanju da spava mnogo lepše.
Mnogi roditelji prave grešku pokušavajući da svojoj deci omoguće spavanje u potpunoj tišini. Ali to može biti i razlog zbog kog njihovo dete uopšte i ima problema sa spavanjem. Bebe su naviknute na buku; dok su u materici, oko njih se neprekidno nalaze zvuci: kucanje srca, zvuci varenja, ljudi koji pričaju u blizni majčinog tela … Možda bi Vašem detetu zapravo koristilo malo buke kako bi lakše zaspalo i zato uključite radi ili ventilator.
Onda kada dođete do dovoljnog roditeljskog staža, verovatno ćete otkriti neke čudne trikove koji pomažu Vašom detetu da zaspi za tili čas. To bi mogla biti vožnja u kolima po kvartu, pričanje priče ili pak sedenje na veš mašini sa bebom koja Vam je u krilu. Dokle god je to bezbedno i pomaže Vam da je uspavate, držite se toga! Sve što pomaže Vašem detetu da zaspi, definitivno predstavlja odličnu ideju.