- Želite najpopularnije proizvode uz super popuste?
- Postanite član Kluba 5* još danas
- Već ste član?Kliknite ovde
- Već imate nalog?Prijavi se
- Nemate nalog?Registrujte se
Po nalazima stručnjaka, digitalno doba je kod zaposlenih povećalo osećaj odgovornosti, ali je i uticalo na porast broja povreda na radu, izraženije nemoralno ponašanje i trošenje previše vremena na Internetu na zabavne sadržaje...
Moderni, pametni telefoni (smartphone) su nam omogućili da bilo gde i bilo kad dodjemo do osoba koje su nam potrebne. Ali, da li je to baš toliko pozitivna stvar?
Po nalazima stručnjaka, digitalno doba je kod zaposlenih povećalo osećaj odgovornosti, ali je istovremeno i uticalo na porast broja povreda na radu, izraženije nemoralno ponašanje i trošenje previše vremena na Internetu na zabavne sadržaje. Takođe, po studiji koja je skoro objavljena, plavo svetlo koje emituje ekran pametnog telefona može da utiče na smanjenje proizvodnje i lučenja melatonina, hormona spavanja. Ovo dovodi do lošijeg spavanja i daleko slabijih rezultata na radnom mestu.
Plavo svetlo ekrana aktivira neurone koji nas čine budnim, čime se prekida lučenje hormona melatonina. Ovaj hormon se luči noću, tokom spavanja. Pored osećaja budnosti, zračenje talasa plavog svetla utiče na našu pažnju, na vreme koje nam je potrebno da reagujemo i na naše raspoloženje.
Stručnjaci sa Harvardske škole medicine dalje tvrde da ovo veštačko osvetljenje utiče na biološki sat, terajući ga da ispada iz ritma. Biološki sat se, po stručnjacima, sastoji od 24 sata i 15 minuta i na njega najviše utiče svetlost. Dnevna svetlost održava biološki sat usklađen sa okolinom. U proseku, biološki sat kod ranoranilaca traje nešto manje od 24 sata, dok je kod noćobdija on nešto duži. Pod uticajem plavog svetla, organizam nije siguran koje je doba dana i ne zna kako da reaguje.
Tim istraživača sa Univerziteta u Vašingtonu se bavio ovom temom uticaja upotrebe pametnih telefona na san i a zatim i na rad sledećeg dana, tokom dve studije.
U prvoj studiji, 82 menadžera srednjeg i visokog nivoa su koristili svoje pametne telefone posle 21 čas da završe svoje poslovne obaveze. Tokom dana su imali zadatak da popunjavaju više anketa dnevno, tokom dve nedelje. Istraživači su koristili analizu „unutar osobe“, što znači da su podaci osobe od jednog dana upoređivani sa podacima koje je ta ista osoba popunjavala prethodnih dana. Teorija da upotreba pametnih telefona utiče na kvalitet sna i radnu spremnost se pokazala kao tačna.
U drugoj studiji je učestvovao 161 zaposleni, različitih zanimanja i nivoa u organizacijama, koji su trebali da popunjavaju iste testove kao i ispitanici iz prve grupe. Kod ovih ispitanika se merio uticaj pametnih telefona ali i uticaj koji ima korišćenje TV, laptopa i tableta kasno uveče. Uticaj zračenja pametnih telefona na spavanje i radni učinak je bio izuzetno velik, čak i kada se uzelo u obzir zračenje ostalih uređaja.
Rezultati ove dve studije potvrdjuju stav Američke medicinske asocijacije da „izlaganje jakom svetlu tokom noći, što uključuje i preteranu upotrebu elektronskih uređaja, može da izazove prekide i poremećaje u spavanju, pogotovo kod dece i adolescenata“.
Rešenje za ovaj problem je vrlo jednostavno, po tvrdnjama profesora sa Harvarda: noću treba da se spava a ne da se radi na pametnim telefonima. Samo tako se čovek psihički odvaja od posla, odmara telo i um, a samim tim i umanjuje štetan uticaj zračenja plavog svetla. .
Zaposleni koji žele da uvećaju svoj učinak na radnom mestu su takođe deo rešenja ovog problema. Po tvrdnjama naučnika, potrebno je postaviti nove standarde koji se odnose na to kada se od zaposlenih očekuje da na poslovne imejlove odgovaraju a kada ne. Umesto da se na zaposlene vrši pritisak da mejlove proveravaju kasno noću, profesori sa Harvarda preporučuju da se postavi rok za ujutro. “Ovim pristupom, čak i menadžeri koji dosta putuju i imaju klizno radno vreme, će i dalje moći da komuniciraju sa svojim zaposlenima ali će istovremeno eliminisati negativan uticaj elektronskih uređaja“.
Korisnici pametnih telefona treba da se naviknu da veruju svom organizmu a ne uređajima kada je odmor u pitanju. .