- Želite najpopularnije proizvode uz super popuste?
- Postanite član Kluba 5* još danas
- Već ste član?Kliknite ovde
- Već imate nalog?Prijavi se
- Nemate nalog?Registrujte se
Da li ste se ikada zapitali zašto pasoši mogu biti samo crveni, plavi, zeleni i crni? Iznenađujuća je činjenica da boja pasoša ne zavisi od uređenja države iz koje dolazi, ali ipak ona nije baš ni nasumično izabrana.
Putnici nemaju mnogo da kažu kada opisuju svoj pasoš: slika je gotovo uvek užasna, nema lepih i mudrih citata na stranicama i ne mogu da biraju boju koju žele.
Najveći broj država koristi plavu i crvenu boju za svoj nacionalni dokument iako postoji mnogo različitih nijansi. Geografske, istorijske, pa čak i religijske odlike određuju odabir boje pasoša.
Ništa određeno ne uslovljava boju, veličinu i tehnologiju izrade.
Dakle, šta možemo zaključiti o boji korica ove dragocene knjižice? Uglavnom se radi o nacionalnom identitetu.
Tamno crvenu boju najčešće imaju zemlje Evropske unije i one zemlje koje žele da joj se priključe, jer žele da se prilagode standardima unije (kao na primer Turska). Tamno crvenu boju imaju i Bolivija, Kolumbija, Ekvador i Peru, kao i Švajcarska koja ima istu boju pasoša kao i zastavu.
Je tipičan za karipske države (koje čini zajednica od 20 država), kao i države Novog sveta. Plave pasoše imaju i Brazil, Argentina, Paragvaj i Urugvaj.
Mornarsko plavi pasoš imaju Sjedinjene Američke Države i to od 1976. kako bi bio iste nijanse kao i plava boja sa zastave.
Pre toga SAD je tridesetih godina XX veka imala zelene pasoše, a sedamdesetih crne.
Ovi boju pasoša koristi većina zemalja čiji građani su najvećim delom islamske veroispovesti, jer je zelena boja važna za njihovu religiju.
Ovu boju takođe koriste i neke afričke države kao što su Niger i Senegal.
Evo jednog praktičnog rešenja kada je izbor korica ovog dokumenta u pitanju. Tamne boje izgledaju manje prljavo (ovde spadaju i tamno crvena i tamno plava) te dokument izgleda više zvaničan.
Crni pasoš imaju Bocvana, Zambija i Novi Zeland – a crna se smatra i jednom od nacionalnih boja u ovim državama.
Bez obzira na ekonomski i geopolitički profil države, pasoš mnogo više govori o identitetu naroda kojem pripada. Za neke on predstavlja barijeru, a za druge prolaz.
Na primer i SAD i Sirija imaju plave pasoše, ali boja nikako ne određuje i prolaz (izlaz) u svet.
Na žalost, države često ne shvataju ozbiljno slobodu izbora boje i dizajna pasoša te neke od država ne oslikavaju u potpunosti identitete naroda koji žive u njoj.