BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Događaji koji su obeležili istoriju Mundijala - I deo

Čuvena Maradonina "Božija ruka", neverovatna Benksova odbrana Peleu i suze Pola Gaskojna su samo delić onoga što ljubitelji fudbala pamte ceo život. I zaista neki neverovatan gol, podjednako sjajna proslava, momenat genijalnosti ili čak kapric, Svetski kup nas nikada nije izneverio po pitanju momenata koji ostaju večno zapisani u istoriji najvažnije sporedne stvari na svetu. Ovo su neki od najboljih momenata u istoriji...

Dijego Maradona, „Božija ruka,“ 1986.

Jedan od najupečatljivijih momenata u istoriji Svetski prvenstava desio se na meču Argentina - Engleska, na Mundijalu koji je održan u Meksiku. Na jednu nespretno odbijenu loptu Stiva Hodža, Maradona je pesnicom podignutom iznad glave gurnuo loptu iza leđe Pitera Šiltona. Uprkos protestima engleskih igrača, sudija nije video igranje rukom i gol je bio priznat.

Argentina je osvojila Svetsko prvenstvo te godine savladavši Zapadnu Nemačku u finalu.

Dijego Maradona, „najbolji gol ikada“ protiv Engleske 1986.

Samo 4 minuta posle čuvene „Božije ruke“, najkontroverznijeg gola u istoriji Svetskih prvenstava, Maradona je postigao i možda najlepši gol ikada na Mundijalima. Pokupio je loptu na svojoj polovini i potom je predriblao svakog igrača pre nego što ju je šutnuo kraj bespomoćnog Pitera Šiltona. Jednostavno brilijantno.

Gordon Benks, „odbrana veka“, 1970.

U grupnoj fazi kupa 1970. u Meksiku, Englezi su igrali protiv Brazila. Meč je ostao upamćen po neverovatnoj odbrani golmana Gordona Benksa  koji je "skinuo" zicer Peleu.

Brazilska legenda se našao pred mrežom Engleza i uputio je udarac glavom, ali je Benks, nagnuvši se na svoju desnu stranu napravio potez ravan čudu. Nijedna odbrana nije toliko slavljena u Engleskoj i Benksov potez se redovno naziva „odbranom veka.“

Ipak, Engleska je izgubila sa 1:0.

Harald Šumaher, napad na francuskog igrača 1982.

Nikada se nije desio brutalniji start na prvenstvima sveta od ovog.

Pri rezultatu 1:1, rezervista francuske reprezentacije Patrick Batiston je imao čist udarac na gol kada ga je nemački golman Harald Šumaher pokosio surovim izletanjem. Francuski centarfor je čak bio u nesvesti kada je iznošen na nosilima, ali za čudo Šumaher prolazi nekažnjeno.

Nemačka je posle toga stigla do pobede preko penala.

Marko Tardeli, proslava gola u finalu, 1982.

Ako Vam je potreban neki dokaz kako fudbal ume da uzburka emocije onda je to situacija sa finala Svetskog kupa iz 1982 koje je održano u Španiji.

Pošto je postigao gol za 2:0 protiv Zapadne Nemačke, Italijanski centarfor Marko Tardeli je priredio i proslavu gola kao niko do tad. Trčeći prema klupi, bio je potpuno van sebe – vrišta i plakao dok je zahvaljivao nebesima na golu.

Nemcima je sreća otkazala poslušnost: izgubili su 3-1 i Italijani postaju šampioni sveta.

Arči Gemil, čudesni go protiv Holadnije, 1978.

Na Svetskom prvenstvu 1978. godine, koje je održano u Argentini, škotski reprezentativac Arči Gemil postiže jedan od najlepših golova Svetskog kupa

U susretu sa Holandijom, za prolaz je Škotima bila neophodna pobeda od tri gola razlike i oni su bili nadomak cilja kada im je omaleni Gemil u 68. minutu doneo vođstvo od 3:1. Međutim, umesto još jednog gola za Škote, Holanđani smanjuju na 3:2 i Škoti još jednom ispadaju u prvom krugu.

Holandija je na kraju ipak poražena od strane Argentine u finalu.

Kontroverzni gol Francuske protiv kuvajta, 1982.

Na Svetskom prvenstvu u Španiji 1982. godine, na meču između Francuske i Kuvajta, pri vođstvu „trikolora" od 3:1, dogodila se nesvakidašnja situacija.

Francuzi su postigli i četvrti pogodak. Igrači Kuvajta u trenucima postizanja gola nisu ni pokušavali da zaustave Francuze jer su mislili da je ruski sudija zaustavio igru pre postignutog gola. Čak je i predsednik Fudbalskog saveza Kuvajta šeik Fahid al Ahmad al Sabah besno urlao na sudiju zapretivši da će povući svoje igrače sa terena.

Međutim, gol je priznat i Francuska pobeđuje sa konačnih 4-1.

Suze Pola Gaskojna 1990.

Jedan od najemotivnijih momenata u istoriji Mundijala se desio 1990. godine prvenstvu koje je održano u Italiji.

Naime, polufinalna utakmica između Engleske i Zapadne Nemačke je u regularnom delu završena 1-1. U produžecima, tačnije u 99. minutu, jedan od najboljih igrača Gordog Albiona, Pol Gaskojn dobija žuti karton. To je značilo da neće igrati u eventualnom finalu ukoliko Engleska pobedi Nemce. To je toliko pogodilo čuvenog Gazu, da je plakao kao malo dete. Njegove suze su to veče obišle celu planetu.

Nemci su ipak trijumfovali u penali ruletu.

Rože Mila, gol i proslava protiv Kolumbije, 1990.

Još jedna situacija koja se pamti, desila se na Svetskom prvenstvu u Italiji 1990. godine.

Kolumbijski golman Rene Iguita koji je sebe zamišljao i kao veštog driblera, je pokušao da predribla kapitena Kameruna, u to vreme već vremešnog Rožea Milu. Međutim, iskusni napadač – koji se vratio iz penzije kako bi u 38. godini zaigrao na turniru – mu je oduzeo loptu i hitro je munuo loptu u praznu mrežu. Nakon toga odlazi do korner zastavice gde je izveo čuveni ples.

Oleg Salenko, igra za pet zvezdica, 1994.

Nije tako mnogo ljudi čulo za njega van Rusije, napadača, a još manje njih je očekivalo da postigne čak 5 golova u jednom meču.

Na Svetskom prvenstvu 1994. godine, koje je održano u Americi, u meču protiv Kameruna, Salenko je bio nezaustavljiv. U poslednjem kolu u grupi Rusija je pobedila Kamerun 6:1, a Salenko je postigao čak pet golova. Bio je to podvig koji niko nikada nije napravio na svetskim prvenstvima. Uprkos pobedi, Rusija je eliminisana u prvom krugu.

Salenko je na tom prvenstvu dao ukupno 6 golova i  "podelio" je Zlatnu kopačku sa Hristom Stoičkovim.