- Želite najpopularnije proizvode uz super popuste?
- Postanite član Kluba 5* još danas
- Već ste član?Kliknite ovde
- Već imate nalog?Prijavi se
- Nemate nalog?Registrujte se
Prema timu istraživača koje je vodio profesor Iris Shai za Univeriteta Ben-Gurion iz Negeva, mediteranska ishrana je najbolja za topljenje najopasnijeg oblika trbušne masti – masne jetre.
Prema timu istraživača koje je vodio profesor Iris Shai za Univeriteta Ben-Gurion iz Negeva, mediteranska ishrana je najbolja za topljenje najopasnijeg oblika trbušne masti – masne jetre.
U istraživanju koje je nazvano „centralna proba,“ istraživači su od 278 gojaznih učesnika tražili ili da se drže mediteranske dijete ili dijete siromašne ugljenim hidratima sa sličnim kalorijskim unosom u periodu od 18 meseci i potom su utvrdili distribuciju masnih naslaga koristeći se skenovima magnetne rezonance celog tela – pre i posle 18 meseci eksperimetna.
Grupa koja se hranila kao Mediteranci je dobila uputstva da jede malo crvenog mesa, umerene količine živine i ribe i svežeg povrća, leguminoze i jezgrasto povrće. Grupa sa malim unosom ugljenih hidrata je sa druge strane dobila instrukcije da ograniči taj unos na 30 procenata od dnevnog kalorijskog unosa, sa ne više od 10 procenata zasićenih masti i sa manje od 300 mg holesterola dnevno.
Rezultati su pokazali da iako su obe dijete bile podjednako efikasne u pogledu mršavljenja, mediteranska je bila mnogo efikasnija u smanjenju masti oko jetre, srca i pankreasa.
Istraživači su, takođe, utvrdili da dodatno vežbanje jeste sjajno za topljenje masti na stomaku koja je u vezi sa metaboličkim sindromom i uzrokuje visok krvni pritisak i holesterol, kao i srčane udare, šlogove i bolest perifernih arterija.
Da objasnimo podrobnije, učesnici koji su se držali ove ishrane su u proseku imali smanjenje masti ok oko 11 procenata u predelu srca, a masti između drugih organa i za 25 procenata. Mast u i oko pankreasa i mišića je smanjena za jedan do dva procenta, što je malo ali ipak bitno.
Pak, najbitnije je što je mast jetre smanjena za 30 procenata i kada se to postavi kraj sveukupnog gubitka masti, to značajno smanjuje zdravstvene rizike za bolesti povezana sa gojaznošću gde su naravno i metabolički sindrom, dijabetes tipa II i bolest koronarnih arterija.
„Smanjene jetrene masti je bolji pokazatelj dugotrajnog zdravlja nego smanjene visceralne masti (između organa), za koju se prethodno verovalo da je bitnija,“ objašnjava Shai u saopštenju za javnost. „Pronalasci su značajan doprinos sve širem shvatanju da za mnoge gojazne ljude, višak jetrene masti nije samo znak za zdravstveni rizik koji je vezan za gojaznost, uključujući i kardiovaskularne bolesti i dijabetes, već takođe i sam uzrok.“
„Zdrava ishrana uz istovremeno održavanje neprekidnog, umerenog mršavljenja ima mnogo dramatičniji uticaj na nivo telesnih masti koje su u vezi sa dijabetesom, bolestima srca i kardiovaskularnim bolestima nego što smo to prethodno mislili,“ zaključuje on.