- Želite najpopularnije proizvode uz super popuste?
- Postanite član Kluba 5* još danas
- Već ste član?Kliknite ovde
- Već imate nalog?Prijavi se
- Nemate nalog?Registrujte se
Toplota olakšava spavanje, ali ne svaka. Lako se uspavate dok gledate neki film, ali kakav je kvalitet tog spavanja? Proverite da je li tačno ono što znate o spavanju!
Ako niste sigurni šta na Vas deluje uspavljujuće, a šta Vas drži budnim, ako imate dilemu da li popiti čašicu alkohola pre spavanja ili ne, uradite sledeći test i razrešite svoje nedoumice i naučite nešto novo...
Mala napomena pre nego što se "bacite" na test - nemojte zaboraviti da je za kvalitetan odmor možda i najvažniji kvalitetan dušek na kojem spavate.
1. Čaj od lipe pomaže protiv nesanice?
Da Ne
2. Dušek biste trebali da promenite svakih 20 godina?
Da Ne
3. Uz TV lakše zaspite?
Da Ne
4. Alkohol pomaže uspavljivanju?
Da Ne
5. Jutarnje lenčarenje u krevetu Vam pomaže da uspostavite pravilan ritam spavanja?
Da Ne
6. Večarati bar sat vremena pre odlaska na spavanje?
Da Ne
7. Potrebno je najmanje osam sati sna?
Da Ne
8. Zdravije je spavati sa čarapama na nogama?
Da Ne
9. Topla kupka pre spavanja je korisna?
Da Ne
10. Šolja mleka olakšava uspavljivanje?
Da Ne
1. Da. Neki biljni čajevi (od lipe, kamilice, cveta narandže…) smiruju i doprinose kvalitetnom snu.
2. Ne. Kako biste uvek spavali na kvalitetnom dušeku koji je sačuvao zdrava svojstva, menjajte ga svakih 10 godina.
3. Ne. Televizor je neprijatelj spavanja, kao i sve aktivnosti koje razbuđuju i stimulišu, koje menjaju glavnu namenu spavaće sobe. Prvo što ćete čuti od stručnjaka od je: - Izbacite televizor iz spavaće sobe!
4. Ne. Iako može olakšati uspavljivanje, alkohol je zapravo neprijatelj spavanja jer uzrokuje nekvalitetno i isprekidano spavanje.
5. Ne. Iako se čini čudnim, jutarnje lenčarenje u krevetu zapravo zamara. Vikendom možete duže spavati jedan sat, ali ostati u krevetu do podne, to ne.
6. Ne. Trebali biste večerati što je ranije moguće, idealno bi bilo barem dva sata pre odlaska na spavanje. Uz to trebali biste izbegavati obilne večere jer otežana probava otežava spavanje.
7. Ne. Ili barem tako proizlazi iz novog kalifornijskog istraživanja koje je u trajanju od šest godina sprovedeno na više od milion Amerikanaca. Prema tom istraživanju, spavalice (oni koji spavaju osam ili više sati) izlažu se za 12% većoj opasnosti od ranije smrti u poređenju sa onima koji spavaju šest ili sedam sati. Za one koji spavaju više od osam, ali i manje od četiri sata, taj se rizik povećava na 15%.
8. Da. Najbolje bi bilo da snizite temperaturu u spavaćoj sobi (ispod 20 ºC) i na noge navučete čarape. Objašnjenje? Zagrevanjem ekstremiteta šire se male krvne žile, a to olakšava uspavljivanje.
9. Da. Telo postupno snižava unutrašnju temperaturu kada se spremate za spavanje. Kupka u mlakoj vodi ili tuširanje mlakom vodom (ne iznad 37 ºC) pomoći će Vam da lakše zaspite.
10. Da. Mleko i mlečni proizvodi sadrže triptofan, aminokiselinu koja je prekursor serotonina koji deluje uspavljujuće. Dakle stara preporuka da pre spavanja popijete šoljicu toplog mleka s malo meda zaista daje rezultate.