BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Deca i nesanica

Pročitajte više o tome na koji način možete rešiti probleme sa spavanjem kod beba i koliko su roditelji odgovorni za probleme sa spavanjem koji se javljaju kasnije kod dece?

Kako pomoći deci da spavaju bolje?

Spavanje kod beba

Svi znamo da bebe puno spavaju, ali nema svaka beba miran san. U prva tri meseca, problemi sa spavanjem mogu biti povezani sa time što bebu stavljate da spava odmah nakon hranjenja, posebno noću.

Deci starijoj od 3 meseca neophodan je, pre svega, ustaljeni ritam spavanja. Na njihov san može uticati i bolest, promene u navikama, problemi sa ishranom, ali i ponašanje roditelja… Pročitajte više o tome na koji način možete rešiti probleme sa spavanjem kod beba i koliko su roditelji odgovorni za probleme sa spavanjem koji se javljaju kasnije kod dece?

Tajna je u navikama vezanim za spavanje. Ukoliko je svako veče ritual isti, dete će sled događaja vezati za spavanje.

  • Kupanje treba da se odigra svako veče u isto vreme. Ukoliko je moguće, ovi trenuci treba das u tihi I mirni, bez ikakvog uzbuđenja.
  • Ako vaše dete ima manje oko 6 meseci, stavite ga u prozračen krevet, da leži na leđa. Stanite pored kreveca i nežno spustite ruku detetu na grudi, kako biste ga smirili. Pevajte istu uspavanku svako veče, tako će je dete povezati sa spavanjem.
  • Ukoliko je dete starije, sedite na njegov krevet. Dajte mu omiljenu knjigu ili igračku i namestite ga u položaj za spavanje. Uskoro – ta igračka ili ćebence će postati predmet koji će detetu pomoći da zaspi. Nekoj deci i sisanje palca pomaže da lakše zaspe.

Istovremeno – ispoštujte sledeća pravila:

  • Pre odlaska u krevet proverite da li je detetu hladno ili pretoplo. Temperature u sobi treba da bude 18°C, a krevet nikako ne bi trebalo da bude blizu radijatora ili prozora.
  • Ukoliko beba deluje bolesno ili vas na bilo koji drugi način njeno ponašanje brine, kao i ako se probudi usred noći u suzama I nikako ne možete da je smirite, posetite lekara. (Izvor: Home doctor, Dr. Michael Peters, 2005)

Da li roditelje treba kriviti za nesanice deteta?

Da li znate da roditelji koji loše spavaju i pate od nesanice često prenose isti problem na svoju decu? Ovo je tvrdnja koju zastupaju američki stručnjaci, bazirano na rezultatima istraživanja. Deca roditelja koji ne spavaju dovoljno tri puta su sklonija nesanici od ostale dece!

Roditeljska nesanica škodi deci

Nesanica je ozbiljan problem sa kojim se suočava veliki broj ljudi, ali retko razmišljamo o tome da i deca mogu patiti od ovakvih problema. Roditelji koji ne spavaju dovoljno verovatno ni ne razmišljaju da taj problem mogu preneti na svoju decu.

Deca koja ne spavaju dovoljno su premorena i depresivna

Američki stručnjaci su uključili gotovo 800 dece uzrasta oko 14 godina u ovu studiju. Njihovi zaključci su sledeći:

  • Tri puta je veća verovatnoća da dete neće dobro spavati ukoliko njegovi roditelji imaju nesanice,
  • Dva puta je verovatnije da će deca roditelja sa nesanicom biti premorena
  • Pet puta je verovatnije da će ta deca jednog dana uzimati sedative.

Pobrinite se da spavate dobro

I još ovo: deca čiji roditelji spavaju dovoljno su 3 do 6 puta manje izloženi riziku od nesanice, depresije i suicida. To je sasvim dovoljan razlog da se roditelji pobrinu da svojoj deci svakodnevno obezbede kvalitetan i udoban san.