BIRAJTE PO KATEGORIJAMA
Naše prodavnice
Klub 5*
0
0,00 din.
Losd fsdf sd
Vaša korpa je trenutno prazna.

Da li nedostatak sna utiče na razvoj vašeg deteta?

Deca moraju da spavaju i preko dana. Kvalitetan san je esencijalan za zdravlje, razvoj i rast novorođenčadi i dece.

Deca moraju da spavaju i preko dana. Kvalitetan san je esencijalan za zdravlje, razvoj i rast novorođenčadi i dece.

Mozak dece se razvija neverovatnom brzinom, stoga noćni san nije dovoljan. Bebe trebaju i redovan dnevni odmor da bi osigurali njihov normalan razvoj.

Tempo spavanja (vreme i kvantitet) razlikuju se od deteta do deteta. Još od samog početka, neka deca duže spavaju poslepodne, dok druga više vole kratke i češće odmore.

Koliko često dete treba da se odmara tokom dana?

U proseku, novorođenčad spava dva do četiri sata danju i noću. U ovom periodu je nemoguće razmišljati o nekoj rutini jer je dete suviše malo spava kada mu je to potrebno.

6 do 8 nedelja

U ovom periodu vreme sna kod deteta se produžava, što znači da beba spava duže i ređe. Bebi su obično potrebna3 do 4 odmora dnevno.

3 do 4 meseca

Većina beba počinje da razvija naviku u spavanju. Preporučujemo vam da pravite beleške, tako da se vaša beba odmara u isto vreme svakog dana.

6 meseci

Kada je dete staro 6 meseci, on ili ona spava 2 do 3 puta na dan, broj dnevnih odmora se smanjuje. Prvi odmor je ujutro, drugi rano popodne i treći kasno popodne.

9 do 12 meseci

Većina dece u potpunosti razviju naviku u spavanju kada napune godinu dana. Navika se ustabilizuje i drastičnije se ne menja sve do treće ili četvrte godine. Kada napune 18 meseci dete izostavlja jutarnji odmor al ii dalje mu treba jedan popodnevni odmor. Uprkos svim navikama u spavanju za većinu dece moramo biti svesni da je svaka beba priča za sebe i razvija sopstvene navike. Iz ovog razloga pružamo vam par saveta kako da obezbedite svom detetu zdrav i miran san samim tim doprinesete njegovom razvoju.

1. Obratite pažnju na znake

Znaci, koji su odlični pokazatelji da je vaše dete umorno:

  • Da li vaše dete trlja oči u podne ili za vreme ručka?
  • Da li dete često zaspi u kolima ujutru ili popodne?
  • Da li ste primetili bilo kakvu razliku u opažanju vašeg deteta i opštem stanju nakon što je spavao/la duzži period vremena? Da li postoji razlika u ponašanju ako on/ona spava više puta u kraćem vremenskom periodu?

Savetujemo vam da pravite zabeleške ovih znakova dve tri nedelje i u isto vreme obratite pažnju na vreme kada ti znakovi počinju da se pojavljuju. Na ovaj način lakše ćete utvrditi kada je pravo vreme za odmor.

2. Držite se rasporeda.

Cilj je stabilnost. Pokušajte da grubo isplanirate vrme spavanja za vaše dete svakog dana. ukoliko ne stavljate svoje dete u isto vrme u krevet svakog dana, za njega/nju će biti teško da razvije zdravu naviku vezano za odlazak na spavanje. Pokušajte Da izbegavate aktivnosti u vreme odmora. I držite se dnevnih odmora i kada dete nije u zabavištu.

3. Što je moguće manje prekida

Sigurno će biti nekih prekida za vreme kada se dete odmara., ali treba da se potrudite da nisu česti. Rutina koju There will certainly be some interruptions in the time of your child’s rests, but you need to make sure they are not frequent. Your child’s sleeping routine will change during his/her development; therefore you will have to adjust the sleeping schedule.

4. Naviknite svoje dete na ritual

Pre svakog odmora treba da postoji nešto što će te uraditi a što će biti znak za vaše dete da je vreme spavanja. To može biti maženje, čitanje priča, možda samo milovanje ili nežno uljuljkivanje. Na ovaj način će vaša beba znati da je vreme spavanje te će mnogo lakše zaspati. Ponavljajte ovaj ritual pre svakog odlaska u krevet, noćnih i dnevnih.

Dodatni praktični savet

  • Odeća za spavanje nije uvek neophodna ali potrudite se da bude udobna i prozračna.
  • Ukoliko je moguće, dete bu uvek trebalo da spava u istoj sobi. Na ovaj način će se dete navići na sredinu u kojoj spava i samim tim lakše zaspati.
  • Ukoliko idete na odmor nemojte zaboraviti da ponesete predmete koje dete povezuje sa spavanjem (knjige, uspavanke i druge igračke)
  • Nemojte čekati sa ritualom. Kadaje vreme za odmor, stavite svoje dete u krevet inače će dete postati suviše umorno i njegov san neće biti kvalitetan.
  • Igre pre spavanja kao i sredina u kojoj dete boravi treba da budu mirne, tihe i opuštajuće.

Postarajte se da vaše dete spava na kvalitetnom dušeku. Ovo je bitnoza njgov/njen fizički razvoj i opšte zdravstveno stanje. Dormeo je razvio specijalni program za decu, gde možete pronaći odgovarajuće proizvode za vaše dete.