- Želite najpopularnije proizvode uz super popuste?
- Postanite član Kluba 5* još danas
- Već ste član?Kliknite ovde
- Već imate nalog?Prijavi se
- Nemate nalog?Registrujte se
Dakle, izašli ste sinoć i popili jednu previše i sada, jutro posle, se borite sa nimalo prijatnim posledicama. Da li bi bez obzira na svoje stanje trebalo da dan izgurate uz jedan trening?
Dakle, izašli ste sinoć i popili jednu previše i sada, jutro posle, se borite sa nimalo prijatnim posledicama. Da li bi bez obzira na svoje stanje trebalo da dan izgurate uz jedan trening?
Sa jedne strane, moguće je da ćete se zapitati da li će Vam preznojavanje pomoći da se zaista osećate bolje. Sa druge, osećate se stvarno užasno. Evo šta bi trebalo da znate o vežbanju pod mamurlukom, vežbe koje bi trebalo da izbegavate i kada definitivno treba odustati.
Šta tačno jutro posle pijane noći čini tako neprijatnim? Postoji mnogo faktora koji na to utiču, ali dva velika su dehidracija i nivo šećera u krvi.
Pijenje suzbija oslobađanje hormona koji našim bubrezima govore da zadrže tečnosti, što nas tera da češće mokrimo, prema Nacionalnom institutu za zloupotrebu alkohola i drugih supstanci (NIAAA, u SAD-u). Taj povećani gubitak tečnosti uzrokuje glavobolju, vrtoglavicu i pomućenje svesti. Alkohol takođe može uzrokovati i pad nivoa šećera u krvi te se zato osećamo slabašno i nestabilno.
To nije sve. Piće takođe iritira i unutrašnjost našeg digestivngo trakta i zbog toga osećamo mučninu i povraćamo. Ono takođe pokreće i upalni proces zbog kog nam je teško da se skoncentrišemo i zbog toga se osećamo uopšte bolno, prema klinici Majo.
Povrh svega toga? Alkohol skoro pa da ubija svaku šansu da imate noćni san kojim ćete se odmoriti što će smanjiti energiju kojom raspolažete sledećeg jutra. Sumirajmo sve to i apsolutno ima smisla zašto se verovatno budite osećajući se kao da Vas je udario kamion posle nekoliko alkoholnih pića.
To što imate mamurluk čini da se osećate loše. Stresirajte svoje telo time što ćete ubaciti u miks i trening i postoji dobra šansa da će bilo koji od simptoma sa kojim se suočavate biti još gori, kaže sportski nutricionista Keli Džons, takođe i istraživač.
Preznojavanje onda kada već imate malo tečnosti u sebi može voditi još samo većoj dehidraciji – što će još pogoršati glavobolju ili ćete Vam se čak zavrteti u glavu i izgubićete svest. A tu je i velika verovatnoća da ćete se brže zamarati s obzirom na to da Vam je nivo šećera u krvi već ispod nivoa.
Na stranu sa fizičkim neprijatnositma, možda primetite i kako Vam ravnoteža i koordinacija nisu baš na vrhuncu, kaže Dempsi Marks, sertifikovani fitnes trener i osnivač Peak Physique. Te ćete biti skloniji saplitanju, padovima ili već nekom drugom vidu povređivanja.
Dakle, da li treba vežbati sa mamurlukom ili ne? Nema pravog ni pogrešnog odgovora na to za svakog. Stručnjaci se slažu da se sve svodi na to kako se osećate – dakle, ako mislite da imate snage da trenirate (i inače ste zdravi), u redu je pokušati.
„Verovatno se nećete povrediti,“ kaže Skot Švarcvelder, profesor koji proučava uticaje alkohola na mozak pri univerzitetu Duke. Uz to, definitivno nije vreme ni da se bacite punom parom na dizanje tegova, intenzivne kardio vežbe, intenzivno „znojave“ vežbe poput vožnje trenažnog bicikla ili bilo čega drugog što zahteva dosta koordinacije.
„Neka Vam vežbe budu blažeg do umerenog intenziteta,“ kaže Marks. „Cilj bi trebalo da bude fina doza endorfina zbog kojih se osećamo lepo, bez prevelikog stresa ili dehidracije tela.“ Lagane kardio i/ili tegovi, blaža joga ili čak duža šetnja su sve dopre opcije. Ali imajte na umu da čak i lakše vežbe mogu biti teže nego inače.
Ukoliko se odlučite da budete aktivni, budite mudri. Pijte dosta vode kako biste smanjili rizik od dehidriranja. (Nema potrebe da gutate sportske napitke – za njih nije dokazano da pomažu da se oporavite od mamurluka brže, nažalost.) „Takođe je dobra ideja jesti zdrav obrok ili užinu kako biste nadoknadili nutrijente koje alkohol utroši,“ kaže Dempsi. Konačno, obratite pažnju na svoje telo: mučnina, povraćanje, vrtoglavica, drhtanje ili jaka glavobolja su sve znaci da bi trebalo što pre da odustanete.
Što se tiče svega što možete da uradite da biste se osećali malo, hm, prijatnije? Uprkos trikovima u koje se Vaši prijatelji kunu, jedini pravi lek za mamurluk je vreme, navodi NIAAA. Što duže čekate tokom dana da vežbate, to je verovatnije i da ćete se bolje osećati.
Sa druge strane? Ukoliko niste za vežbanje, nemojte se osećati ni primorano. Jedan slobodan dan nije ništa strašno – a ako ništa drugo, to što sebi dajete dodatnog vremena za odmor će Vam pomoći da se sutra vratite još raspoloženiji za vežbanje.
„Umesto da istrošite telo sa još napornijim treningom, dopustite mu da se oporavi i uputite se na trening onda kada ste u stanju da još više požanjete sve prednosti vežbanja,“ kaže Džons. „Ostanite kući, hidrirajte se, unesite ugljene hidrate za oporavak i malo više spavajte.“
Mučnina, povraćanje, vrtoglavica, drhtaji ili jaka glavobolja su sve znaci da od treninga treba odustati što pre.
Kako izbeći mamurluk… sledeći put
Okretanje piću u prevelikoj meri može poremetiti trening ili Vas primorati da ga u celosti preskočite. Dakle ukoliko znate da ćete piti, da li postoji bilo šta što možete uraditi kako biste ispratili Vaš plan vežbanja do kraja? Uopšteno, što više pijete, to je veća šansa da ćete imati mamurluk.
Prosto, piti manje je najefikasniji način da se bolje osećate, prema klinici Mayo, iako bi trebalo da znate da je moguće imati mamurluk i posle samo jednog ili dva pića. Unos većih količina vode uz piće i pun stomak takođe mogu sprečiti alkohol da ostavi preveliki žig na Vaše telo.
Ali uopšteno, na planiranje unapred se najviše možete osloniti. Ukoliko znate da sledi neko veliko veče, neka proslava, rasmislite o nekom lakšem treningu ili odmoru narednog dana. Na taj način način ćete biti u manjem iskušenju da sebe primoravate na treninug ukoliko se probudite mamurni narednog jutra.
Preuzeto sa: https://www.livestrong.com/article/13719496-can-you-work-out-hungover/