- Želite najpopularnije proizvode uz super popuste?
- Postanite član Kluba 5* još danas
- Već ste član?Kliknite ovde
- Već imate nalog?Prijavi se
- Nemate nalog?Registrujte se
Nedostatak ili loš kvalitet sna je doveden u vezu sa tim kako ćete se osećati i funkcionisati tokom svakodnevnih obaveza, čak i u vezu sa osećanjima neprijateljstva, depresije i besa, ali i sa povećanjem rizika od pojave dijabetesa i srčanih bolesti. Evo i pravih načina kojima ćete doći do neophodnog Vam sna.
Iz naše perspektive loš kvalitet sna nije nešto na šta treba zevati – ono uzima danak svemu, od toga kako ćete se dobro pokazati na poslu preko Vašeg seksualnog života pa do Vašeg sveukupnog zdravlja. Nedostatak sna je čak doveden i u vezu sa osećanjima neprijateljstva, depresije i besa, ali i sa povećanjem rizika od pojave dijabetesa i srčanih bolesti. Evo i pravih načina kojima ćete doći do neophodnog Vam sna.
Partner koji hrče, zvuk pištavog komunalnog kamiona – šta god da je to što Vas drži budnim – sve to možete neutralisati melodijama i zvucima koji opuštaju. Potražite neku od aplikacija za svoj mobilni telefon koja će Vam pružiti pregršt ovakvih melodija. Tu su takođe i slušalice za spavanje koje Vam neće toliko smetati pošto legnete u krevet, ali i tanani zvučnici za uzglavlje Vašeg kreveta, koji su naročito omiljeni među onima koji spavaju na boku.
Kada legnete u krevet, zgrčite nožne prste i brojite do sedam, a potom ih opustite. Ponavljajte ovo za svaku od mišićnih grupa, polazeći od nižih delova tela prema vratu.
Vaša dnevna rutina utiče na to koliko ćete dobro spavati. Dnevnik sna Vam može pomoći da uvidite veze, kaže Stefani Silberman, doktorka i autorka Beležnice nesanice. Svakog dana beležite koliko ste kofeina uneli, kada i koliko ste vežbali, šta ste jeli, kada ste se uputili u krevet i kada ste ustali i koje je Vaše ukupno vreme sna. Podelite ovakav dnevnik sa specijalistom medicine sna.
Ljudi lakše zaspu i kvalitetnije spavaju onda kada je temperatura sobe više hladna nego topla, prema Silbermanovoj. Podesite termostat na nekih 18 stepeni Celzijusa ili niže od toga. Ukoliko Vam tokom noći često postane toplo te se stalno otkrivate, onda možete potražiti pomoć naddušeka koji će Vas rashladiti, laganijih pokrivača i lakih pamučnih pidžama.
Umesto ponovnog proživljavanja događaja koji su se desili u toku dana kada se već nalazite u krevetu, probajte da se prisetite svih većih stvari makar dva sata kasnije, kako Vam um ne bi bio pun onda kada ste se rešili da zaspite, kaže Darlijeva. Tik pred odlazak krevet, probajte misaonu relaksacionu vežbu: Zamislite neku umirujuću scenu, kao što je dan na plaži. Tokom vremena, ovakva nova rutina će Vam pomoći da obuzdate mozak i da se pripremite za san.