- Želite najpopularnije proizvode uz super popuste?
- Postanite član Kluba 5* još danas
- Već ste član?Kliknite ovde
- Već imate nalog?Prijavi se
- Nemate nalog?Registrujte se
Kada prestanete da pušite, odvikavanje od nikotina može vam zadati glavobolje, uticati na vaše raspoloženje ili iscrpiti energiju. Žudnja za „samo jednim dimom“ je vrlo velika. Terapija zamenom nikotinom može obuzdati ove porive. Studije pokazuju da nikotinske žvake, pastile i flasteri poboljšavaju šanse za uspeh kada ste takođe u programu za odvikavanje od pušenja.
Lekovi mogu da obuzdaju žudnju i mogu takođe učiniti pušenje manjim užitkom. Drugi lekovi mogu olakšati simptome odvikavanja, kao što su depresija ili problemi sa koncentracijom.
Recite prijateljima, porodici i drugim bliskim osobama da pokušavate da prestanete. Mogu vas ohrabriti u toj odluci, posebno kada ste u iskušenju da zapalite. Takođe se možete pridružiti grupi za podršku ili razgovarati sa savetnikom. Bihevioralna terapija je vrsta savetovanja koja vam pomaže da identifikujete i pridržavate se strategija za prestanak pušenja. Čak i nekoliko sesija može pomoći.
Jedan od razloga zašto ljudi puše je taj što im nikotin pomaže da se opuste. Jednom kada odustanete, biće vam potrebni novi načini da to činite. Postoji mnogo opcija. Možete da vežbate da biste izduvali ventil, slušali omiljenu muziku, povezali se sa prijateljima, priuštili sebi masažu ili odvojili vreme za hobi. Pokušajte da izbegnete stresne situacije tokom prvih nekoliko nedelja nakon što prestanete da pušite.
Kada pijete, teže je držati se svog cilja zabrane pušenja. Zato pokušajte da ograničite alkohol kada prvi put prestanete. Isto tako, ako često pušite dok pijete kafu, pređite na čaj nekoliko nedelja. Ako obično pušite nakon obroka, pronađite nešto drugo da radite, na primer, pranje zuba, šetnja, dopisivanje sa prijateljima ili žvakanje žvakaće gume.
Kada popušite poslednju cigaretu, bacite sve svoje pepeljare i upaljače. Operite svu odeću koja miriše na dim i dubinski očistite tepihe, zavese i presvlake. Koristite osveživače vazduha da biste se rešili tog poznatog “mirisa”. Ako ste pušili u svom automobilu, očistite i njega. Ne želite da vidite ili pomirišete ništa što vas podseća na pušenje.
Mnogi pokušavaju nekoliko puta pre nego što zauvek odustanu od cigareta. Ako zapalite, nemojte se obeshrabriti. Umesto toga, razmislite o tome šta je dovelo do vašeg povratka, kao što su emocije ili okruženje u kojem ste bili. Iskoristite to kao priliku da pojačate svoju posvećenost prestanku pušenja. Kada donesete odluku da pokušate ponovo, odredite „datum prestanka“ u narednih mesec dana.
Biti aktivan može da obuzda želju za nikotinom i ublaži neke simptome odvikavanja. Kada želite da posegnete za cigaretom, umesto toga obujte rolere ili patike za trčanje. Čak i lagane vežbe pomažu, kao što je šetnja psa ili čupanje korova u bašti. Kalorije koje sagorevate takođe će sprečiti povećanje telesne težine kada prestanete da pušite.
Ne pokušavajte da budete na dijeti dok odustajete od cigareta. Previše lišavanja može lako da se povrati. Umesto toga, budite jednostavni i pokušajte da jedete više voća, povrća, integralnih žitarica i nemasnih proteina. Ovo je dobro za celo telo.
Pored svih zdravstvenih prednosti, jedna od prednosti odustajanja od cigareta je sav novac koji ćete uštedeti. Postoje onlajn kalkulatori koji izračunavaju koliko ćete biti bogatiji. Nagradite se tako što ćete deo toga potrošiti na nešto zabavno.
Čim prestanete, počinjete da dobijate trenutne zdravstvene prednosti. Nakon samo 20 minuta, vaši otkucaji srca se vraćaju u normalu. U roku od jednog dana nivo ugljen monoksida u vašoj krvi takođe se vraća na svoje mesto. Za samo 2-3 nedelje počećete da smanjujete šanse za srčani udar. Dugoročno, takođe ćete smanjiti šanse da dobijete rak pluća i druge vrste raka.
Preuzeto sa: https://www.webmd.com/smoking-cessation/ss/slideshow-13-best-quit-smoking-tips-ever