- Želite najpopularnije proizvode uz super popuste?
- Postanite član Kluba 5* još danas
- Već ste član?Kliknite ovde
- Već imate nalog?Prijavi se
- Nemate nalog?Registrujte se
Vreme koje provedemo spavajući je vreme koje je dobro utrošeno, jer će nam ono pružiti dovoljno snage da se sutra izborimo sa svim našim obavezama. Imajte na umu da dobar noćni san počinje dobrim uspavljivanjem.
Dragoceni san je ono čega se najčešće odričemo kako bismo postigli sve ono što moramo ili želimo tokom dana.
Vreme koje provedemo spavajući je vreme koje je dobro utrošeno, jer će nam ono pružiti dovoljno snage da se sutra izborimo sa svim našim obavezama. Imajte na umu da dobar noćni san počinje dobrim uspavljivanjem.
Zvuči jednostavno i jeste! Odlučite se za određeno vreme kada ćete odlaziti u krevet i držite se toga! Vaše telo i um će se ubrzo navići na to da se tada počnu lagano gasiti. Kako biste sebi olakšali prelaz, trudite se i da ustajete uvek u isto vreme.
Zapamtite, kako postajete stariji Vaše telo će nepravilan ritam spavanja sve teže podnositi.
Rituali pre odlaska na spavanje će Vam pomoći da ne izgubite dragoceno vreme na tako čuveno zurenje u prazno dok ležite u postelji, a trebalo bi da spavate. Vrlo verovatno je i da već imate neki ritual iako toga možda niste ni svesni - čitate knjigu, tuširate se...
Bitno je da shvatite šta je to, ako već ne znate i da to povežete sa spavanjem. Naročito, ako se već pridržavate prvog saveta, jer će i sam ritual pred spavanje predstavljati svojevrsnu pripremu tela i uma za san i kako napredujete kroz njega osećate se sve pospanijim.
Kao što joj sam naziv kaže ova prostorija služi za spavanje. Zato je i posmatrajte tako, poštujte je! U njoj nema mesta radnjama kao što su provera elektronske pošte, ćaskanje sa mobilnog telefona, gledanje filmova, grickanje užine...
Rizik koje izvođenje ovih radnji u njoj nosi je taj da Vas one drže podalje od spavanja, jedine stvari koja je za nju bitna. Stoga, naš predlog je da sve što možete isključite pre odlaska u krevet.
Verovatno i sami već znate koja, naravno reč je o seksu. Prednosti koje seks nosi dobrom noćnom snu su mnoge. Najvažnije su da seks produžava cikluse u toku spavanja, produbljuje san i „opija“ Vas kako biste lakše zaspali.
Takođe čini da se osećate bolje otklanjajući svakodnevne probleme barem na trenutak koji može da bude dovoljan kako biste bezbrižnije usnuli.
Svakodnevno vežbanje, ali ne u spavaćoj sobi, je dobar način da se uspavate znatno lakše. Ono što niste „potrošili“ tokom dana može biti utrošeno kroz vežbanje, a čak i kada date od sebe više nego što imate, dobar i čvrst san će Vam to nadoknaditi.
Odlazak u teretanu je dobar način da se dodatno izmorite, ali postoji i bezbroj načina kojima to možete postići kod kuće – preskačite uže, prošetajte psa uveče, vozite bicikl...
Roditelji dobro znaju da umirujuće melodije i pozadinska buka „belog šuma“ pomažu njihovoj deci ta utonu u san. Naročito oni koji žive u bučnim urbanim sredinama nekog velegrada. Širom interneta možete naći veliki broj snimaka koji će Vam pomoći da lakše zaspite – padanje kiše, šuštanje lišća na vetru, talasi koji udaraju o obalu ili cvrkut ptica.
Postoji i veliki broj aplikacija za pametne telefone sa snimcima ove „poželjne buke“.
Često i nismo svesni koliko su nam sobe dobro osvetljene, a telo sa druge strane mrak povezuje sa snom. I zato pre odlaska u krevet zamračite sobu što više. Navucite zavese ili spustite roletne kao deo Vašeg rituala pred spavanje. Naročito povedite računa da sva ona mala trepćuća svetla raznih uređaja svedete na minimum u spavaćoj sobi.
Duboko disanje uključuje korišćene Vašeg stomaka u mnogo većoj meri nego grudnog koša. Svakim udahom stomak treba da se izdigne, i izdahom da se spusti. Ovako ćete disati i kada zaspite. Kada legnete u krevet, dajte sve od sebe da se usredsredite na ovakav način disanja i ne dajte da Vas bilo šta ometa u tome.
Sam zvuk punjenja kade ili toplog tuša je dovoljno opuštajući da Vam uspori misli pre nego se uvučete pod jorgan. Ali topla voda opušta i naše telo. Bitno je da ove dve činjenice povežete u svojoj glavi i da one postanu deo Vašeg rituala pred spavanje.
Omiljeni topli napitak današnjice se toliko raširio da gotovo nema kancelarije bez svoje džezve, bokala, kuvala ili nekog aparata za kafu. Količine koje popijemo u toku dana su tolike da ponekad i ne možemo sa sigurnošću da kažemo kolike su. Čak i kada ne osećate učinak kofeina, on ostaje u Vašem organizmu (naročito kod muškaraca).
Zato, ako mrak pada, a Vaš mozak i dalje radi „punom brzinom“ potrudite se da od sutra kafu, energetska pića, čajeve ili gazirana pića sa kofeinom pijete isključivo u prepodnevnim satima. Nikad popodne, a naročito ne uveče!